System opieki zdrowotnej w Islandii

Służba zdrowia w Islandii jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od posiadanego ubezpieczenia. Chorzy nieposiadający dokumentu poświadczającego aktualne ubezpieczenie, zostaną obarczone wyższymi kosztami leczenia. W Islandii funkcjonują regiony opieki zdrowotnej, których głównymi punktami są centra opieki medycznej. Centra realizują świadczenia związane z ogólną opieką zdrowotną, badaniami, opieką pielęgniarską w domu, opieką nad matką i dzieckiem, opieką nad dziećmi w wieku szkolnym czy działaniami związanymi z prokreacją.

Do centrów medycznych można się zgłosić od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 po uprzedniej rejestracji na wizytę. Istnieje możliwość konsultacji w godzinach popołudniowych 16-18, bez rejestracji, koszt takich wizyt jest jednak znaczny. Spis centrów medycznych dostępny jest w książce telefonicznej pod hasłem „Heilsugæslustöð”, a także na stronie internetowej www.heilsugaeslan.is. Poza godzinami pracy centrum ze świadczeń medycznych można skorzystać w Reykjaviku w ramach placówki Læknavakt, która funkcjonuje w godzinach 7:00-23:30 w dni powszednie i 09:00-23:30 w weekendy oraz święta. Porady telefoniczne są możliwe w godzinach 17-8 i 24h na dobę w weekendy i  dni świąteczne.

Według najnowszych przepisów prawnych dla osób pracujących w Islandii, które objęte są ubezpieczeniem z narodowych funduszy zdrowia i nie znają języka islandzkiego, dodatkową opicją jest obecność tłumacza w czasie wizyty. Taka usługa jest bezpłatna, trzeba ją jednak zgłosić z znacznym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *