Przejdź do treści

Formalności związane z pobytem w Islandii.

Islandzki rynek pracy jest w pełni dostępny dla obywateli naszego kraju. Formalności związane z pobytem w Islandii mogą wydawać się skomplikowane. Uporządkuję je nieco.

Pobyt krótszy niż 3 mc.
Sprawa wygląda prosto gdy wiemy, że pobyt na wyspie nie będzie dłuższy niż 3 miesiące. Wówczas nie jest potrzebne wikłanie się w jakiekolwiek kontakty z instytucjami publicznymi Islandii. Niezbędnym jest jedynie posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu potrzebnych do ewentualnego wylegitymowania się. Gdy jednak, w ciągu wyżej wspomnianego czasu, pragniemy korzystać z usług publicznych, musimy uzyskać islandzki odpowiednik numeru PESEL – kennitala. W tym celu należy skontaktować się z Narodowym Rejestrem Islandii. Gdy w ciągu naszego 3 miesięcznego pobytu pragniemy podjąć krótkoterminowe zatrudnienie, musimy z kolei otrzymać kartę podatkową w lokalnym biurze Urzędu Podatkowego.

Pobyt powyżej 3 mc.
Obowiązkowi meldunkowemu podlegają wszystkie osoby na stałe mieszkające w Islandii. Dotyczy to rdzennych obywateli, a także osób zarejestrowanych na pobyt długoterminowy. Zgłoszenie pobytu długoterminowego wymagane jest, gdy planowany czas przebywania w Islandii jest dłuższy niż 3 miesiące i jego cel nie ma związku z podjęciem pracy. Oczywiście jeśli planujemy zatrudnienie i pracę w Islandii przez dłuższy czas, również musimy ubiegać się o zezwolenie na pobyt długoterminowy. W tym celu należy osobiście złożyć wniosek do Narodowego Rejestru Islandii, który przydzieli kennitala i po weryfikacji przedstawionych dokumentów (umowy o pracę, umowy na zakwaterowanie, potwierdzeniu rozpoczęcia studiów), wyda stosowaną decyzję i glejt, o możliwości pobytu długoterminowego.

1 komentarz do “Formalności związane z pobytem w Islandii.”

  1. Dzień dobry
    Zwracam się z prośbą o podpowiedź co mam dokładnie krok po kroku zrobić w mojej sytuacji a wygląda ona następujące:
    Przyjechaliśmy z mężem na Islandię na początku lutego i praktyczne od razu zaczęliśmy pracę w fabryce pracodawca załatwił nam bardzo szybko numer kennitala ale słyszałam że jest on „tymczasowy” ( nie mogę znaleźć informacji co znaczy tymczasowy ile jest ważny) następnie udaliśmy się do banku z tym numerem żeby założyć konto i tyle, co teraz powinniśmy zrobić,dodam że mieszkamy 480 km od reykawiku.

    Z poważaniem
    Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *