Przejdź do treści

Islandia – krótka charakterystyka

  • przez

Islandia to druga pod względem wielkości wyspa Europy. Umiejscowiona jest na północnym Atlantyku. 11,200 km wyspy, o wielkości 103,000 km,kw., pokrywają lodowce, znajdujące się na płaskowyżach i górach w centrum kraju. Ludność zamieszkuje jedynie wybrzeża wyspy.

Odnodze Prądu Zatokowego Islandia zawdzięcza swój łagodny klimat. Mimo swego północnego położenia na mapie świata, na zamieszkałych obszarach kraju, średnia temperatura w lecie to ok. 10°C, w zimie zaś około 0°C. Cechami charakterystycznymi tej krainy są silne wiatry i częste zmiany pogody, powstające przy zetknięciu ciepłego powietrza znad Atlantyku z zimnym powietrzem arktycznym. W czerwcu słońce nigdy do końca nie chowa się za widnokręgiem.

Niepodległa Islandia istnieje od 17 czerwca 1944 r. Kraj ten przez lata uchodził jako jeden z najbiedniejszych krajów Europy z populacją nie przekraczającą 700 tyś. mieszkańców. Rewolucja przemysłowa, postępująca industrializacja, zwłaszcza modernizacja i rozbudowa floty rybackiej zrewolucjonizowały społeczeństwo i warunki życia na Islandii. W krótkim czasie Islandia stała się jednym z najbogatszych krajów świata. Obecnie populacja tej wyspy szacowana jest na ok. 300 tyś. osób. Aktualnie Islandia jest wysoko rozwiniętym krajem. Zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca. Islandia jest członkiem ONZ, NATO, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *