Przejdź do treści

Własna firma sposobem na pracę w Islandii

praca w Islandii wlasna firma

Jak wspomniałam w poprzednim poście, znalezienie pracy w zawodzie często wymaga cierpliwości i uporu. Gdy jesteśmy zdeterminowani do pracy w konkretnej branży, warto skorzystać z pomocy Irlandzkiego Urzędu Pracy. Urzędnicy podpowiedzą jaka forma działalności w danym zawodzie jest najefektywniejsza. Pomogą założyć firmę, a nawet podpowiedzą jak uzyskać jednorazowe dofinansowanie z urzędu na jej start.

Gdy oferty pracy w Islandii nie oferują oczekiwanego zatrudnienia watro pomyśleć o samozatrudnieniu. Osoby o dowolnym obywatelstwie mogą w Islandii założyć spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę prywatną z ograniczoną odpowiedzialnością, lub cywilną. Islandzkie prawo nie ogranicza własności podmiotów gospodarczych. Wyjątkiem jest sektor rybołówstwa i przetwórstwa ryb – obszar o kluczowym znaczeniu dla gospodarki kraju. Istnieje również możliwość założenia międzynarodowej spółki handlowej, która zajmie się obrotem i importem towarów czy usług spoza Irlandii.

Najpopularniejszą formułą własnej działalności wybieraną przez obcokrajowców w Islandii jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do wartości kapitału nominalnego. Spółki prywatne, jak i spółki akcyjne podlegają rejestracji w Rejestrze Spółek z Ograniczoną Odpowiedzialnością (hlutafélagaskrá) w Reykjavíku. Gdy rejestrujemy firmę irlandzki Urząd Statystyczny przydziela firmie numer identyfikacyjny. Z urzędu skarbowego otrzymujemy numer VAT i ewentualne dodatkowe koncesje.

2 komentarze do “Własna firma sposobem na pracę w Islandii”

  1. Mam własna działalność od ponad roku na Islandii ,firma jednoosobowa ,prowadzę działalność jako hydraulik .Czy mogę się ubiegać o jednorazowe dofinansowanie na zakup sprzętu do pracy ,jesli tak to gdzie mogę składać taki wniosek
    Z góry Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *