Przejdź do treści

Rynek pracy w Islandii

  • przez
oferty pracy Islandia

Gdy Islandia staje się kierunkiem emigracji zarobkowej warto poznać specyfikę islandzkiego rynku pracy. Jego charakter wynika z warunków geograficznych tego kraju oraz aktualnej sytuacji gospodarczej.

Islandia jest wyspą, której jedną czwartą eksportu stanowią ryby i owoce morza. Przemysł rybny to jedna z głównych branż Islandii i to właśnie w niej znajduje się największa liczba ofert pracy dla obcokrajowców. Przetwórnie rybne oferują najwięcej stanowisk fileciarza ryb lub sprzątacza, Praca w tym charakterze jest łatwodostępna, a wymagania pracodawców nie są zbyt wygórowane. Pracy w przemyśle rybnym można szukać samemu lub skorzystać z pośrednictwa agencji pracy, która często także pomaga w zakwaterowaniu pracownika niedaleko miejsca zatrudnienia. Praca w przetwórni jest ciężka, fizyczna i w niskich temperaturach. W przemyśle rybnym średnie wynagrodzenie wynosi od 150 – 200 tyś. koron miesięcznie.

Drugą branżą, która prężnie się rozwija w ostatnich latach jest turystyka. Islandia cieszy się coraz większym zainteresowanie Europejczyków. Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników obsługujących przyjeżdżających. Oferty pracy czekają na cudzoziemców w hotelarstwie i gastronomi, poszukiwane są zwłaszcza osoby z doświadczeniem takie jak: recepcjoniści, pokojówki, kelnerzy czy barmani. Kluczowa u kandydatów branży turystycznej jest znajomość języka angielskiego. Najwięcej ofert dotyczy pracy w Reykjaviku, sercu kraju, tam znajduje się najwięcej restauracji, pubów i hoteli.

Miłośnicy pracy w malowniczej scenerii mogą szukać zatrudnienia w hodowlach trzody chlewnej lub farmach zwierząt futerkowych. Islandia poszukuje także wykwalifikowanej kadry medycznej. Na łatwe zatrudnienie mogą liczyć w szczególności pielęgniarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *