Przejdź do treści

Warunki pracy na Islandii

  • przez

Wybierając się na Islandię w celach zarobkowych, warto jest poznać panujące w tym kraju warunki związane z zatrudnieniem. Nie odbiegają one znacznie od ogólnie od przyjętych norm, choć wysokość podatków może nieco zaskoczyć nowo-zatrudnionych.

Maksymalny czas pracy w Islandii według obowiązujących przepisów nie może przekraczać 48 godzin tygodniowo w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość odpoczynku w ciągu doby minimum przez 11 godzin. Jeśli to możliwie czas na odpoczynek powinien obejmować godziny pomiędzy 23 wieczorem a 6 rano. Gdy pracownik pozostaje na stanowisku co najmniej przez 6 godzin, przysługuje mu prawo do jednej piętnastominutowej przerwy w ciągu czasu pracy.

Z każdych zarobionych na Islandii funduszy część z nich odprowadzana jest do islandzkiego urzędu podatkowego. Stawki podatkowe są następujące: dla rocznych dochodów do 241 tyś. koron – 37,32 proc., dla dochodów od 241-498 tyś. koron – 40,22 proc., dla dochodu powyżej 739,5 tyś. koron – 46,22 proc. Kwota wolna od podatku w Irlandii wynosi 48 485 korony. Podatek VAT to  25,5 proc. Na fundusz emerytalny odprowadzana jest składka, którą stanowi 4 proc. ogólnych dochodów zatrudnionego.

Za każdy przepracowany na Islandii miesiąc pracownikowi przysługują dwa dni urlopu. W sumie dni wolnych od pracy w roku zatrudniony posiada 24. Rodzicom, którzy przepracowali w Islandii minimum sześć miesięcy przysługuje prawo do zasiłku z Funduszu Urlopu Macierzyńskiego przez czas dziewięciu miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *