Przejdź do treści

Park narodowy Skaftafell 

Nie samą pracą człowiek żyje. Dziś kolejna trakcja turystyczna Islandii, godna uwagi wszystkich przebywających dłużej na tej wyjątkowej wyspie. Park narodowy Skaftafell jest od 2008 r. częścią składową Parku Vatnajökull, którego nazwa pochodzi od największego lodowca Europy Vatnajökull (ok. 83008400 km2) położonego na południu wyspy.

Wyruszając na wyprawę do Parku Narodowego Skaftafell z Reykjaviku podążamy drogą nr 1 w kierunku Hella. W czasie jazdy mijamy krater Randholar, a następnie dojeżdżamy do miasta ogrodu Hveragerdi. Warto poznać niezwykły klimat tego miejsca. Dzięki stale wydobywającej się z ziemi parze Hveragerdi to praktycznie jedna wielka oranżeria, w której klimacie uprawiane są ciekawe rośliny, owoce i warzywa. Jest to także doskonałe miejsce dla ukojenia nerwów po pracy, w basenach kąpielowych z naturalnie ciepłą wodą. Podążając dalej ku Skaftafell mijamy miasto Selfoss oraz osadę Eyrarbakki. Wkrótce naszym oczom ukazuje brzeg lodowca Eyjafjallajökull o wysokości 1666 m i dalej wodospadu Skógafosa (60 m) dalej mijamy czarną pustynię paskową.

Park narodowy Skaftafell został założony w 1967 r. W jego skład aktualnie należą trzy lodowce, w tym największy w Europie. W parku znajduje się wiele chronionych roślin i zwierzą. Po jego terenie nie wolno jeździć samochodami. Na licznych trasach pieszych czekają takie atrakcje jak: piękny Svartifoss utworzony z słupków bazaltowych, piękne widoki z wzniesień Sjónarsker czy jedyne gorące źródło nieopodal Baejarstadarskógar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *